Xiaomi претстави нов лаптоп – Mi Notebook Pro

во Вести, Хардвер

Кинескиот производител Xiaomi го претстави новиот лаптоп Mi Notebook Pro. Новиот лаптоп повторно ги врати споредбите на компанијата со Apple. Дел од вината секако е кај кинескиот производител кој може и подобро да ги одбира имињата.

Ако може да се замери на името, на хардверот секако нема да може. Лаптопот доаѓа со 15.6-инлен дисплеј; последна генерација на Intel Core i7 процесор; 16 GB RAM; до 1TB SSD и Nvidia Geforce MK 150 графичка картичка.

Графичката картична нема, а и не треба премногу да ве возбуди. Sепак не станува збор за гејминг лаптоп, но на Mi Notebook Pro ќе може и да изиграте некои од игрите кои немаат преголеми графички побарувања.

Лаптопот има можност за отклучување со  отпечаток, а сензорот е „скриен“ во тачпадот на Notebook Pro. Уредот доаѓа со 2 USB-C порти и уште 2 обични USB порти. Дополнителен монитор може да се приклучи преку HDMI, а има и слот за читање на картички.

Како и претходниот лаптоп, Mi Notebook Air, дизајнот и на овој ќе го забележите веднаш. Кинеските компании не се препознатливи по убавинита на уредите, но ова не важи за Xiaomi и дизајнот е и повеќе од солиден.

Цента на Mi Notebook Pro започнува од 980 долари. Единствената лоша вест е дека официјално лапотопот е достапен во продажба единствено во Кина, па купувањето е проблематично.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Васко
Васко
4 years ago

Лаптопот доаѓа со . . . Nvidia Geforce MK 150 графичка картичка.

Графичката картична нема, …

Сега има или нема графичка? :)