Xiaomi на второто место по бројот на продажби на паметни телефони

Кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi во второто тримесечје на 2021 успеа да ги помине Apple и производителите во сопственост на BBK Electronics (Oppo и Vivo) и да се искачи на второто место на листата најпродавани паметни телефони, јави Canalys. На Xiaomi сега отпаѓа 17 отсто од пазарот на паметни телефони, а по нив се Apple со 14% и Oppo и Vivo со по 10 отсто. На првото место најпродавани телефони и натаму е Samsung […]

Оваа содржина е заклучена и наменета за it.mk премиум членови.

basic

годишно членство

1.500 ден.

зачлени се

1337

годишно членство

3.000 ден.

зачлени се

Поддржете го IT.mk со активирање на премиум членство и добијте пристап до ексклузивни содржини, добри ИТ зделки и други изненадувања.

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

види ги сите огласи на kariera.it.mk