Wolfram направи алгоритам кој ги препознава и анализира сликите

Wolfram прeзентира нова импресивна алатка која анализира слики и ви кажува што има на сликата. ImageIdentify не е совршена па прави и грешки, но ова е една од првите достапни алатки кои овозможуваат анализирање на сликите. Сликите кои корисниците сакаат да ги анализираат се внесуваат едноставно со „drag and drop“, без разлика дали се внесува линк до слика, фотографија од телефон или прикачувате слика на алатката. Понатаму според Wolfram за неколку секунди ќе добиете податок за тоа што алатката мисли дека се наоѓа на сликата, иако дел од моите обиди траеа и неколку минути.

За креирање на базата на податоци Wolfram анализирал неколку десетици милиони слики на кои се базираат сегашните прогнози. Во моментов Image Identify може да препознае околу 10.000 објекти, иако има проблем со уметност, луѓе и невообичаени објекти. Сепак ова несомнено ќе се поправи со анализа на дополнителни слики. Сервисот задржува верзии на сликите кои ги споделувате за да ја подобри анализата.

За разлика од Goggles и Amazon Firefly, Image Identify најверојатно нема да се користи за продажба на предметите кои ќе ги пронајдeте, вели Verge.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk