Windows Phone 7 ќе биде втор мобилен ОС, зад Android, во 2015-та

Пазарот на паметни телефони ќе порасне дури 49.2%, на сметка на тоа што се повеќе корисници ќе ги заменат своите стари телефони со паметни телефони. Ова ново истражување се совпаѓа со нивното претходно истражување за мобилните апликации во кое дека симнувањето на истите ќе порасне од 10.9 милијарди во 2010 до 76.9 милијарди во 2014.

Според истражувањето, Android ќе биде водечка мобилна платформа за паметни телефони со 45.4 отсто од пазарот во 2015-та, следен со Windows Phone 7 со 20.3%, па потоа се BlackBerry so 13.7% и iOS со 15.3%, како што може да се види во сликата погоре.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Georgij Golaboski
Georgij Golaboski
11 years ago

Андроид е Врв, а и по "Reviews" на Windows7 Mobile гледам дека е закон ОС.