Новото видео на Chain of Fools ќе ви овозможи да се потсетите како изгледаше најпопуларниот оперативен систем низ годините. YouTube корисникот Rasteri се нафати да ја инсталира првата верзија на Windows и оттаму да ја надградува секоја верзија на оперативниот систем. Дополнително за секоја верзија на оперативниот систем ја проверуваше компатибилноста наназад.

Toj три дена надградуваше, прилагодуваше и проверуваше. Инсталирањето на оперативниот систем му одзема 12 часа. Остатокот го помина во пронаоѓање на валидни копии на Windows и прилагодување за инсталацијата. Заклучокот од тестот е дека најголем дел од софтверот функционира и на новите верзии на оперативниот систем.

„Бев пријатно изненаден кога видов дека DOS верзијата на Doom 2 и Monkey Island функционираат на Windows 7. Microsoft има многу критики низ годините, но ова навистина е неверојатно достигнување.“

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk