Во Канада уапсена финансиската директорка на Huawei

во Свет

Во Канада е уапсена финансиската директорка на Huawei и очекува екстрадиција во САД. Причина за апсењето е обвинение за кршење на санкциите кон Иран, засега ова е без потврда. Менг Ванжу е уапсена во Ванкувер на 1 декември и ја чека одлуката за испраќање во САД. Менг Ванжу е ќерка на основачот на Huawei.

Во САД владее мислење дека Huawei е под силно влијание на кинеските власти. Поради ова повеќе држави одбиваат да го прифатат учеството на Huawei на тендерите за 5G мрежа. Кога инфраструктурата, а и телефоните се во прашање Huawei е еден од најголемите производители на опрема.

„САД бара екстрадиција. Сослушувањето е закажано за петок. Бидејќи има забрана за објавување на податоци во јавност, не може да ви дадеме повеќе детали. Забраната ја побара г-ѓа Менг“, пренесе TheGlobeandMail.

Обвинителите во САД истражуваат дали Huawei ги нарушиле санкциите кон Иран, но официјално нема потврда на оваа информација. Каква е улогата на г-ѓа Менг во нарушувањето на санкциите, а и дали има воопшто некаква улога засега е нејасно.

Реакцијата на амбасадата дојде набргу. Кина поднесе протест и побара ослободување на г-ѓа Менг, додавајќи дека станува збор за нарушување на нејзините права. Речиси истовремено четири високи претставници на Кина ја откажаа посетата на Министерството за надворешни работи на Канада.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Односите помеѓу САД и Кина се заладени како последица на трговските санкции. Обвинувањата за сајбер напади  не се нови иако за прв пат се волку јасно искажани. Дополнителен проблем веројатно ќе биде решавањето на барањето за екст…. […]

trackback

[…] недела во Канада беше приведена финансиската директорка на Huawei. Менг Ванжу е ќерка на […]

ит кариера

Emilija Mirchevska

Project Manager

Matrix IT Global Services Macedonia

Backend Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk