Учете Python со Костадин Ристовски: If, elif и else

Avatar img-thumbnail img-circle

во Совети

При програмирање, има делови од нашиот код кои би сакале да бидат извршени, зависно од еден или повеќе други услови. За решавање на ваков проблем, се користат т.н. if-elif-else statements а во следното 10-минутно видео, има два примери преку кои може да научите како и кога истите се користат.

Во првиот пример, имаме листа од 100 броеви, за кои проверуваме за секој од нив дали е парен или непарен и го известуваме корисникот за резултатот. Односно доколку (if) при делење на бројот со 2, немаме остаток, би сакале да го известиме корисникот дека бројот е парен. Во секој друг случај (else), го известуваме корисникот дека станува збор за непарен број. Во овој случај има 2 можни сценарија, бројот е парен или непарен па соодветно е да се користи if-else statement.

Вториот пример вклучува повеќе од 2 сценарија па соодветно е да се користи if-elif-else statement. Имено, корисникот треба да одговори прашање за својата возраст, па зависно од одговорот, би сакале да добие соодветен одговор дали е доволно возрасен. Во видеото, границата во примерот е 21-година. Доколку (if) корисникот е постар од 21-година, би сакале да го информираме дека има дозвола за влез, но доколку (elif) корисникот има 20 години, би сакале да го информираме дека за 1 година би имал дозвола и во останатите случаи (else), би сакале да вратиме порака дека корисникот е премногу млад.

Треба да се има во предвид дека при користење на if-elif-else statements, може да има само едно if сценарио, бесконечно многу elif и само едно else кое ги опфаќа сите останати можни сценарија.


Напомена – текстот го напиша Костадин Ристовски автор на туторијалите

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk