Twitter влегува во проширената и виртуелна реалност

Twitter ќе ѝ посвети поголемо внимание на виртуелната реалност во следниве неколку години. Компанијата го ангажираше Алесандро Сабатели од Apple за директор на одделот за проширена и виртуелна реалност, јави Uploadvr. Г. Сабатели најверојатно ќе треба на друштвената мрежа да ѝ помогне со создавање на кориснички интерфејс кој ќе ја подготви платформата за напредок во виртуелната реалност. Токму ова беа неговите претходни задолженија за iOS, OS X и Watch OS. По заминувањето од Apple, г.Сабатели ја креираше компанијата IXOMOXI со која ја креираше Lucy апликација за Gear VR.

Она што ќе треба да го имплементира г. Сабатели и во Twitter, се базира на неколку патенти кои му се доделени, првиот е „контекстуален кориснички интерфејс“, а вториот „систем за нотификации базиран на локацијата“. Овие патенти сега се во сопственост на Apple, но без сомневање овие две технологии се дел од причините поради кои сега е во Apple. Во Twitter тој им се приклучува на Magic Pony, стартап кој работи на вeштачка интелигенција, и од неодамна е дел од Twitter.

Виртуелната и проширената реалност не се единствените области на интерес за Twitter. Компанијата неодамна интегрираше „виртуелни налепници“ кои корисникот ќе може да ги прилепи на фотографиите кои ги споделува. Она што е различно ќе биде можноста овие налепници да се пребаруваат како хаштаговите. Иако налепниците доаѓаат доцна на Twitter сепак доаѓаат во вистинско време, па корисниците ќе можат да ги додадат на своите фотографии од летниот одмор.

twitter_stickers_create

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Прочитај ја цела статија… […]