Tргувањето со Bitcoin ETF обележува значаен момент за крипто индустријата


Од минатиот четврток, неколку фондови за трговија на берза (ETFs), поврзани со моменталната цена на биткоин, веќе можат да започнат со трговија во С.А.Д., обележувајќи значаен момент за крипто индустријата.

Одобрувањето од С.А.Д., од Комисијата за хартии од вредност (SEC) беше добиено доцна минатата среда, отворајќи пат за 11 ETF-ови, по обширни преговори со големите менаџери на средства, вклучувајќи ги BlackRock, Ark Investments/21Shares, Fidelity, Invesco и VanEck, известува Ројтерс.

Се предвидува дека оваа регулативно одобрување ќе предизвика интензивна конкуренција помеѓу издавачите, со значително намалени трошоци за овие производи, под стандардите во американската индустрија на ETF. Овој потег обележува почеток на нова ера, со тоа што крипто индустријата добива поширока прифатливост и учество на пазарот.

Според аналитичарите, развојот ќе има неколку значителни влијанија врз индустријата, вклучувајќи го влијанието врз цената на биткоин. Исто така, ќе обезбеди регулирано инвестициско средство, кое традиционалните инвеститори можат да искористат за влез во пазарот.

Влијанието на ова одобрување не може да се подцени: ќе ja подгурне цената на Биткоинот, ќе овозможи тек на институционален капитал и ќе предизвика пораст во корисничката база на берзата. Исто така, повеќе инвеститори од главниот тек ќе ги истражуваат сите можности за изложеност кон оваа новородена активна класа.” изјави Рајан Ли, главен аналитичар за истражување во глобалната крипто-берза Bitget.

Дополнително, со Биткоин ЕТФ и приливот од купувачи кои ќе ги донесе, ќе има поголема потреба за иновации, за да се исполнат високите стандарди кои традиционалните инвеститори ги имаат поставено на пазарот.

Ова ќе ја засили еволуцијата на индустријата и ќе ја позиционира за искористување на уникатни можности во иднина. Одобрувањето на Биткоин ЕТФ во целост ќе ја направи индустријата пофлексибилна кон регулации, креирајќи разновидни производи што одговараат на различни сегменти на глобалната финансиска индустрија,” изјави Ли за IT Logs.


Долгиот процес беше пропратен со одредени збунувачки моменти на почетокот на неделата, откако С.А.Д. потврди дека не ги одобрила апликациите за биткоин ЕТФ – што беше во спротивно со изјавата од страна на оваа институција на X социјалната мрежа, каде се тврдеше обратното. Како резултат, претставник на институцијата се изјасни дека имало “несанкциониран пристап од непозната страна.”

За многу учесници во индустријата, овие грешки не останаа незабележани.

Одобрувањата на Биткоин ЕТФ во С.А.Д. e уште една важнo достигнување за биткоин и технологијата која произлегува од валутата. Ова е голем успех за легитимноста на крипто-средствата, а и целата наша индустрија. Исто така, сведоци сме на одреден степен на загуба на легитимност со детски грешки од една од најважните владини агенции, грешки кои ги збунија и инвеститорите и индустријата. Грешки како тие не би требало да се случуваат до тој степен,” напиша Дејан Давидовиќ, главен оперативен директор и офицер за интегритет во крипто берзата Kriptomat, во LinkedIn објава.

Сепак, има и такви кои се двоумат во однос на развојот, како што е адвокатот и претседател на Хрватската унија за блокчејн и криптовалути (УБИК).

“Од изјавата на Генслер може да се забележи дека тие сè уште го имаат истиот презир кон крипто валутата, само што раката им беше извртена од џиновите на TradFi. Разбирливо е дека сите со нетрпение очекуваат пораст на цените доколку тоа се случи, но ETF се сè она што криптото не требаше да биде – вие плаќате надомест на BlackRock за тие да ангажираат друг централизиран ентитет за да ги задржи вашите биткоини. Ова поставување ќе ја добие својата публика, но не може да биде подалеку од вредностите на Web3 – децентрализација, транспарентност, корисничка контрола врз податоците и недоверба“. Хрдало раскажува за IT Logs.

Од друга страна, аналитичарите сега исто така проценуваат дека тековите на биткоин ЕТФ постепено ќе се зголемуваат за да надминат 10 милијарди долари во 2024 година и ќе направат напори да достигнат 80 милијарди долари до крајот на следната година. Понатаму, доделувањето на биткоин ЕТФ не значи дека SEC ја промовира криптовалутата, бидејќи финансиската институција исто така ги повика индивидуалните инвеститори да бидат внимателни кога инвестираат во дигитални средства, истакнува Арвин Камбери од српската Асоцијација за биткоин.

„Ова е јасна разлика помеѓу „технолошка регулатива“ и регулатива за „заштита на потрошувачите“. САД не навлегоа во технолошка регулатива, туку ги овозможија производите што ја ставија оваа нова технологија во познати рамки. Друг суштински аспект е поврзан со прашањата за сајбер безбедноста. Имајќи предвид дека употребата на криптовалути и безбедното складирање сè уште бараат особено техничко знаење, ЕТФ нуди можност за поединечни инвеститори да инвестираат директно на пазарите на криптовалути без ризик поврзан со сајбер безбедноста“, рече Камбери во изјавата за IT Logs.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk