Топ 10 вирални рекламни видеа на сите времиња

во Веб, Статии

Во продолжение целата листа…

1. Will it Blend?

Кампања: Will It Blend?
Бренд: Blendtec
Број на прегледи: 134,256,499
Датум на објавување: 10/30/2006
Агенција: n/a

2. Evian Babies

Кампања: Live Young
Бренд: Evian
Број на прегледи: 103,867,704
Датум на објавување: 06/04/2009
Агенција: BETC Euro RSCG

3. Old Spice

Кампања: Old Spice Response
Бренд: Old Spice
Број на прегледи: 57,132,669
Датум на објавување: 07/12/2010
Агенција: Wieden & Kennedy

Дополнителни информации:
Продажбата на Old Spice се дуплираше по стартувањето на YouTube кампањата

4. Pepsi Gladiator

Кампања: Gladior
Бренд: Pepsi
Број на прегледи: 46,742,892
Датум на објавување: 01/01/2004
Агенција: AMV BBDO

5. Xbox Project Natal

Кампања: Project Natal
Бренд: Microsoft Xbox
Број на прегледи: 42,698,599
Датум на објавување: 06/01/2009
Агенција: World Famous

6. Dove Evolution

Кампања: Evolution
Бренд: Dove
Број на прегледи: 41,100,418
Датум на објавување: 19/01/2006
Агенција: Ogilvy & Mather

7. T-mobile Dance

Кампања: T-mobile Dance
Бренд: T-Mobile
Број на прегледи: 35,487,575
Датум на објавување: 01/15/2009
Агенција: Saatchi & Saatchi

8. Doritos Super Bowl 2010

Кампања: Crash The Super Bowl 2010
Бренд: Doritos
Број на прегледи: 34,168,845
Датум на објавување: 01/05/2010
Агенција: Goodby Silverstein & Partners

9. Old Spice Odor Blocker

Кампања: Odor Blocker
Бренд: Old Spice
Број на прегледи: 33,986,750
Датум на објавување: 03/31/10
Агенција: Wieden & Kennedy

10. DC Shoes Gymkhana Two

Кампања: Gymkhana Two
Бренд: DC Shoes
Број на прегледи: 32,872,531
Датум на објавување: 09/03/09
Агенција: n/a

Кое видео е вашиот фаворит? :)

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
@rankovski
11 years ago

Како да не се поклопуваат бројот на прегледи што се наведени под видеата, со оној реалниот? :)