Тоа е цензура! Џими Велс со остри критики за европското право да бидеш заборавен на Интернет

Џими Велс, основачот на онлајн енциклопедијата Wikipedia, е против одлуката на Европската Унија која бара од Google да ги заборави корисниците. Google неодамна додаде веб формулар со кој корисниците можат да побараат да бидат заборавени од Интернет. Во првите неколку недели илјадници побараа да бидат заборавени, но контраверзноста започна откако дел од медиумите објавија дека добар дел од барањата доаѓаат од криминалци кои бараат да бидат избришани поради педофилија, проневера, апсење и други осуди.

„Имаме ситуација во која некомпетентни политичари имаат добра намера, но воведуваат закон кој е неповрзан без внимание за човековите права за техничките работи“, вели г.Велс во интервју за TechCrunch. „Не постои право да бидете заборавени – по се изгледа дека во Европа имате право на цензура доколку нешто не ви се допаѓа“.

Google организира и комитет кој ќе треба токму да одлучува кои барања се прашања за заштита на приватноста, а кои злоупотреба на заканот. Според директорот на Google, Лери Пејџ, дури 31 отсто од барањата доаѓаат тпоради овие причини, додека останатите се од корисници кои сакаат да биде тргнат линк кој е нерелевантен и им ја нарушува приватноста. Во комитетот покрај Џими Велс се и Френ Ле Ру од Обединетите Нации; Пеги Валке од Универзитетот за право во Ловен; Хосе Луис Пинат, шпански академик; и Лучијано Флориди, философ по информациска етика на Оксфорд институтот. Комитетот ќе биде советодавно тело, задолжен за јавни расправи, од кои ќе излегуваат препораки не само за Google, туку и за јавноста и легислаторите.

„Никој нема право да го користи законот за да им забрани на контрибутерите на Wikipedia да објавуваат вистинити информации, ниту пак имате право да му забраните на Google да објавува вистините информации“, критикува г. Велс кој идеално решение го гледа во европски закон кој ќе го гарантира правото на слобода на говор слично на Првиот амандман во уставот на САД.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Google, туку и од онлајн изданијата на весниците, па дури и од основачот на Wikipedia е правото на јавноста да има пристап до […]

ит кариера

Matrix Global

Fullstack Developer

Httpool / ITClass

Senior QA Engineer (m/f)

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

MIMA IT Services

IT Project Manager

види ги сите огласи на kariera.it.mk