Time.mk ги уништи медиумите носејќи им 800.000 посети во мај

во ИТ.МК

Покрај Time.mk други што треба да се радуваат на овие бројки се македонските медиуми бидејќи сепак луѓето читаат вести. Но не ретко агрегаторот беше критикуван од медиумите бидејќи им ги превзема посетите, односно посетите не се појавуваат во нивната статистика.

Игор Трајковски, креаторот на Time.mk, не се согласува со тоа велеќи секој медиум може да се исклучи од сервисот.

„Едноставно дел од луѓето одлучија дека ваквиот начин на читање вести повеќе им се допаѓа. Тоа ти е како да го обвинуваме Google дека им ги одзема посетитена одредени сајтови, затоа што луѓето сега користат Search Engine за да најдат нови информации, а не одат на одреден број сајтови. Тime.mk не е ништо друго туку пребарувач за македонски вести.

Впрочем доколку некој медиум сака да биде исклучен од Time.mk секогаш може да го побара тоа и та одлука ќе биде почитувана. Исто како што во root директориумот на вашиот сајт можете да ставите
robots.txt датотека со содржина:
User-agent: *
Disallow: /

Друго интересно нешто што статистиката на Time.mk покажува е дека „спорт“ е најотворената каегорија на сајтот, двојно повеќе од „Македонија“ и „економија“ заедно. Но… интересно најбараниот термин за последниот месец на Time.mk е „Прилеп“, двојно повеќе пребаруван од „Реал Мадрид“ и „Пандев“ заедно.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
31 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Oliver
Oliver
12 years ago

Google Panda апдејтите се извршуваат за секоја земја посебно. Македонија не спаѓа во земјите што се опфатени досега

TM.MK
12 years ago

Друга карактеристика: Прикажувањето на сајтот во фрејм негативно влијае на СЕО-то на сајтот и носи посета и за time и за сајтот, но ранкот според Алекса….носи позитивни поени само за time.mk.

TM.MK
12 years ago

time.mk дневно индексира илјадници страни на Гугл (моментално има 11 600 000) и поради ранкот 5 секој резултат-кластер се наоѓа на првата позиција за секое пребарување на Гугл. Како што може да забележите time има 40% органски трафик, тоа се посети благодарение на Гугл. Браво, немам никаква замерка, но не ми е јасно како time.mk го избегнува по 6ти пат новиот алгоритам на Гугл наречен Google Panda кој се појави во Февруари оваа година и ги испраќа сите сајтови во sand box или прашината без разлика кој ранк го поседуваат поради прекопираната содржина т.е. Title и Description или мала содржина на секој артикл. Пример за тоа се многу сајтови меѓу кои и EnzineArticles, Diggit и многу други… Како му успева тоа? Гугл одамна стави крај на Генераторите што не е случај со time.mk????? Да се разбереме јас не сум хејтер, но ако знае нека објасни како работи алгоритамот на Гугл, баш би сакал да знам. Да, поздрав. ^_^

T..B
T..B
13 years ago

Time.mk za razlika od ostanatite agregatori na sodrzini ne se bazira samo na onie standardnite skalesti algoritmi za prebaruvanje tuku vklucuva i ciklicni algoritmi i sui generis sistem na data mining koj e povise od utvrduvanje na relevantnost vrz osnova na poseti( sprotivni od daily.mk koj cisto sobira sodrzina od niza mediumi i gi podredue vrz baza na posetenost. Za vtoroto obvinuvanje deka Igor go kopira google, sea gledajte Igor 2 godni rabotese za google, i toa edna godini vo oddelot na google vo delot za softversko inzinerstvo za sredna evropa i balkan, taka da normalno deka ima nekoj ist stil na funkcioniranje.
Ne sakam da bidam sfaten pogresno i ostanatite agregatori (ping i daily) se ok vo nekoja smisla, no razlikata e sto timot pozadi time.mk ima potencija da se razviva, dodeka idninata na ovie drugite e pod znak ? .

name
name
13 years ago

Ванчо… намали со порното.

Astra
Astra
13 years ago

@Ванчо Орданоски
Женско. Опел.

Ако е креатор на нешто, нека ги прави нештата како што треба. Тоа е забелешката, која патем држи вода.

Дрвен адвокат Ванче? Ако, убо! : ) Ванче : )

Ванчо Орданоски
Reply to  Astra

Женско? Кафе? :)

bobi
bobi
13 years ago

Голема вистина, еве наработа прашувам кој го користи и исто така никој не го користел ;o)

Многу симптоматично со посетите.

Ванчо Орданоски

(машко, женско, Опел?)
Сопственикот на time.mk е еден од главните креатори на news.google.com
И уште нешто, не позеленувај од завист кога некој е успешен, ти се познава :)

Марко
Марко
13 years ago

Хахаххахахаха!
Да не се лажеме, сопственикот на тиме.мк бил 2 месеци на пракса у Гугл за што добил маичка, која сеуште не знаеме дали ја пере некогаш бидејќи не ја соблече.

Ванчо Орданоски
Reply to  Марко

Не знам ти кај си бил на пракса? Не ќе да е Гугл.

Невен Пејков
Невен Пејков
13 years ago

вордан а да ја испери онај маицата од што ја влечка секаде … со ајвар му е напраена :))). Секоја чест за праксата да, ама претера братон …, а и криво ми е шо не сум бил јас во гугл :)))))

Marko
Marko
13 years ago

На Гугл не глеам хедери. Кога тајм ги тргна хедерите ука бука беше галама по твитер, статии на сајт и што не.
Сега гледам преку ноќ повторно хедери, а после месец и чаталење за прегледани страници!
BIG FAIL

Pero
Pero
13 years ago

Ha ha…. a news.google.com wannabe…

Igor
Igor
13 years ago

sporedbata so google news e simbolicna ne e bukvalno toa. drugo, ako prvo nesto tvrdis prvo proveri, vo frejmot i vo stranta od time.mk vo gorniot frejm nema google analytics kod. statistikite se samo od glavnata strana na time.mk. pozz.

Невен Пејков
Невен Пејков
13 years ago

vaka ne ti sum fen na time.mk ama ke dadam predlog kako da si ostanish na headerot logoto od time.mk kako sto pravish sega so tvoite frames. stavi online proxy i objavi na korisnicite deka time.mk e istovremeno i proxy za anonimno surfanje na internet. So ova ke gi roknish site zlobnici i toa jako … tocno deka ke treba eden server da stavish, extra trosoci … ama jbg barem ke si ostanish na tvoeto !

p.s. nemav procitano za alijansana od mediumi sto vitkaat race … i to site gazdi koj od koj da ti se prisere ko ke gi procitash!!!

pozdrav i hrabro

Astra
Astra
13 years ago

И Трајковски во обид да се оправда нека не прави споредби со Google како пребарувач, затоа што неговиот сервис не е пребарувач и од тука изговорот му паѓа во вода. Нека не става во заблуда неедуцирана раја. Неговиот сервис е агрегатор, a не пребарувач. Ако сака да прави споредби, нека го споредува (и прилагоди) со начинот на кој што функционира news.google.com, а не со Google search.

Astra
Astra
13 years ago

Ако на Time.mk филмот му е демек Гугл нуз (http://news.google.com) , не мора да се шлепа и на плагијат на тој дизајн. Fail. Нека смени дизајн и нека смисли нешто свое, вака е смешно.

Друга работа: Гугл њуз агрегира вести кои директно водат до изворите. Time.mk, воден од желбата за бројки во статистика (прелистани страни), а со тоа најверојатно и кон финансиска корист, линка – ама во рамки (гледам пак ги вратил тивко), со што кликовите на вестите кои ги агрегира му се бројат и како негови прелистани страници, што е нечесно. Кога ќе кликнеш да ја прочиташ веста, во твојот прелистувач стои URL дека ја читаш на Time.mk, a не таму каде што се наоѓа веста.

Ирена
Ирена
13 years ago

Иво, не се вика компетиција, туку конкуренција!! :/

@ivoandov
13 years ago

Eve moja golema poddrska za Time.mk – eden od moite omileni bookmarks za citanje makedonski vesti.

Ako moze da go zgolemite brojot na headlines vo zabava i sport sekciite na home page-ot ke bide uste bojle, no i vaka e super.

No priznavam deka daily.mk e isto dobra strana. Ne znam dali vi se kompeticija no treba edni od drugi da ucite – sklopot od tie dve strani bi bil sovrshen makedonski agregator na vesti.

Pinky
Pinky
13 years ago

Ако се мисли 800К уникатни посети, не верувам. Од најблиските луѓе што ги познавам ( да речеме десетина ), никој не го користи овој сервис.

Tehnik
Tehnik
13 years ago

Mnogu dobra smislena strana edno golemo golemo Bravo za time.mk… najdobri ste

Vesna
Vesna
13 years ago

Cestiki za portalot, postojano mi e otvoren na kompjuterot…
Ama kolku sto znam seuste ne dosol 1 Juli 2010?!
:))))

@ViktrArs
13 years ago
Reply to  Vesna

lol my bad, го утнав месецот, среќа никој не примети. Тnx на забелешката. ќе поправам.

George
George
13 years ago

Непознат, има лица кои што не живеат во Македонија, но го посетуваат time.mk. Пробуди се.

Darko Buldioski
13 years ago

Непознат… описмени се малку :)

Непознат
Непознат
13 years ago

800 000 ??? Тоа е навистина многу околу 1/3 од цела Македонија е тоа. Не е убаво да се лаже…. Unlike

@ViktrArs
13 years ago

Се мисли на посети не на уникатни посетители. Пример еден посетител ќе прочита 2-3 вести од еден или различни медиуми пример.

bobi
bobi
13 years ago
Reply to  @ViktrArs

Најверојатно се мисли на page views.

800 000 е приближно целосниот трафикот кој го има дневно во Македонија .

Секој не чита вести нарочито не помладите кој се поголем дел од интернет корисниците во Македонија. Поради ова не верувам во 800 000 посети.

Лично сум го отворил time.mk неколку пати и мислам дека е супер но само за да го видам time.mk никогаш не сум барал непто на него, толку од посетите мој.

Невен Пејков
Невен Пејков
13 years ago

sepak ke glasam za http://daily.mk/ nekako mi izgleda deka od nabu.com.mk mi izlegoja time.mk i daily.mk

никола
никола
13 years ago

сите најактуелни вести на едно место многу добро и многу корисно. Само едно не ми е јасно како ги одредуваат кои портали ќе се пренесуваат преку страната?