Tesla K80 е најбрзата графичка картичка во светот, можеби и пошироко

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Tesla K80 е најбрзата графичка картичка произведена досега. Претходникот Tesla K40 графичките картички се користат во дел од најбрзите суперкомјутери. Картичката е способна за 8,74 терафлопи, а дури и десктоп картичката од Nvidia, GTX 980 има импресивни перформанси со 5 терафлопи. Основната работна фрекфенција на процесорот е 562 MHz, а во буст мод 875MHz. Засега е непозната колку долго процесорот може да работи во овој мод, вели ExtremeTech.

K80 доаѓа со со два GK110 процесори, споени во нов GK210 процесор. Tesla K80 доаѓа и со двојно повеќе меморија од претходникот K40, односно 24 GB RAM. Картичката е наменета за креирање на симулации на модели за визуелизација, но и за примена во индустријата за нафта и гас каде може да помогне да се пронајдат најдобрите места за бушење. Tesla се користат и во сервери за креирање на виртуелни десктопи. Што се однесува до игрите, што претпоставуваме дека повеќето од вас ги интересира, дефинитивно може да „вози“ се на максимум!

За 2016 година Nvidia најави подобри перформанси со Pascal архитектурата и нова on-chip комуникациска технологија. Со новиот NV-Link податоците ќе можат да се разменуваат побрзо. Засега компанијата користи PCI-Express 3.0 конекција која сепак ја ограничува брзината на Titan.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments