Tesla Autopilot 8.0 доаѓа со куп промени

во Свет

Илон Маск претстави нова надградба на автопилотот на Tesla. Надградбата 8.0 е огромна, а дел од промената е пренамената на радарот и вклучување на „учењето“ од останатите возила во флотата, јави Venturebeat. Новиот систем ќе биде достапен со софтверска надградба за сите возила произведени по октомври 2014.

Новото автоматско управување ќе биде трипати побезбедно, тврди г. Маск

Новата промена наместо камерите ќе го направи радарот примарен сензор. Досега радарот се користеше единствено за насочување на камерите, доколку камерите не го препознаваа објектот автомобилот не запираше. Возилата имаа проблем со сообраќајни незгоди, а радарот како примарен сензор треба да помогне да се надминат овие проблеми.

„Новиот радар ќе може да се користи за возилата да гледаат што се случува и пред автомобилот пред вашиот.“, тврди г.Маск

Дел од проблемите со запирањето остануваат. Автомобилите нема да можат да детектираат помали животни на патот, но без проблем ќе можат да застанат доколку има крава. Доколку системот беше имплементиран порано Џошуа Браун, првата жртва на автономните возила немаше да загине.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix Global

Fullstack Developer

Matrix IT Global Services Macedonia

Frontend Developer

Matrix Global

Junior QA

види ги сите огласи на kariera.it.mk