Symbian сега е слободен софтвер

Avatar img-thumbnail img-circle

во Мобилни, Софтвер

„Очекуваме дека додатни 100 милиони ќе се продадат во 2010 година и околу 200 милиони ќе се продаваат годишно од 2011 па натака.“, вели Symbian и додаде дека ова е „најголемата миграција на слободен софтвер до сега“.

Сега кодот на Symbian ОС е достапен на секој под Eclipse лиценцата, односно секој може да го модифицира и уредува за „било кои цели“. Покрај индивидуалните девелопери поголемите мобилни компании можат да го искористат кодот за својот производ, што на Symbiаn ќе им привлече поголемо користење на нивната платформа.

Symbian кодот можете да го најдете тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk