Светот се менува, атлантската флота сега ќе чува кабли

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Британија и САД ги враќаат своите флоти во северниот дел на Атлантскиот океан, јави Sky. Непријателот повторно е истиот, руската флота, но овој пат наместо конвои, флотите ќе ги штитат комуникациските кабли.

Иницијативата на Британија доаѓа нешто подоцна откако САД најави дека ја враќа Втората флота во Атланскиот океан. Потегот на двата сојузници доаѓа откако e забележена зголемена руска активност во северниот дел на океанот.

Со оглед на тоа дека 97% од светската комуникација се одвива по оптички кабли на дното на океанот, ова и не е изненадување. Секое прекинување на овие кабли ќе предизвика огромна штета. Но, можеби опасноста од пресретнување на комуникациите e и поголема.

„Свесни сме за можностите на Русија да ги детектира и да ги обработува овие кабли. Секако ова го прават во многу тешки услови на многу голема длабочина“, вели адмиралот Сер Филип Џонс.

Можеби она што е променето е локацијата на овие податоци, но оној што ги има информациите секако е во предност.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk