Судот пресуди за Apple, блокирана е испораката на Samsung Galaxy Tab 10.1 ширум Европа

во ИТ.ЕУ

Германскиот суд за патенти пресуди во корист на Apple и одобри прелиминарна наредба до европските царинарници да ги блокираат испораките на Samsung Galaxy Tab 10.1 во сите европски земји, освен во Холандија. Ова е уште една ваква блокада на Galaxy Tab, откако минатата недела беше блокирана испораката и во Австралија.

Apple најави дека ќе се обиде да ја вклучи и Холандија во забраната, додека Samsung најави дека ќе се обиде да ја тргне наредбата што е можно побрзо.

Apple го тужеше Samsung за прекршување на 10 патенти врзани паметните телефони и таблет компјутери, патени кои се за преносливост на податоци и безжична технологија, како и за копирање на дизајнот и функционалноста на iPhone и iPad.

Oва судска одлука може сериозно да му наштети на Samsung, но и на Google-овиот мобилен оперативен систем Android. Galaxy Tab 10.1 е еден од покомплетните Android таблет компјутери и е сериозен конкурент на Apple-овиот iPad. Samsung Galaxy Tab 10.1 само пред недела дена беше пуштен во продажба во Британија и други европски земји, и веднаш стана најбрзо продаваниот таблет компјутер по iPad. Сега истиот ќе мора да биде тргнат од продавниците.

(via Foss Patents)

Добивај известувања
Извести ме за
guest
4 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
@delicon
11 years ago

За кои прекршени патенти станува збор?
Понекогаш само краток опис не е доволен.

…кликнав да се најавам преку Twitter за да коментирам но гледам дека ме најавува преку Facebook.

Filip
Filip
11 years ago

Apple ova go pravi od strav. TouchPad si e TouchPad i neznam sto e tuka kopiranje.
Sega slucajno da ne pocnat da gi tuzat i ostanatite kompanii sto proizveduvaat touch screen mobilni,
ili pak da gi tuzat kompaniite sto proizveduvaat laptopi tvrdejki deka laptopot tie go izmislile…

Apple is going down, ocigledno e pa mora da upotrebuvaat vakvi niski udari,
za zal toa i im uspeva….

negoznam
negoznam
11 years ago
Reply to  Filip

Кој пропаѓа бе, не трескај глупости без врска. Доколку пратиш малце повеќе би знаел дека Apple е една од највредните и најсилните компании во светот. А тужбите не се однесуваат на идејата за тач скрин туку на изведбата, односно на патентираната технологија на Apple која ја крадат Samsung, како и копирањето на изгледот….

Но едноставно мора да се трола за се и сешто

DeshoDJ
DeshoDJ
11 years ago

Pa ne znam sto ocekuvaa ovie od samsung :) Bravo za apple