Студенти од САД со мултифункционална идентификација во Apple часовник

Еден универзитет од Алабама им дозволи на студентите да бидат идентификувани и да плаќаат за најразлични добра со нивниот Apple часовник.

Универзитетот не е единствениот орган кој е задоволен од ваквата изведба. Па така, и претставник од Apple побрза да даде изјава и да објасни дека сè што студентот треба да направи е да го крене зглобот во близина на соодветните читачи за да добие пристап до библиотеката, студентскиот дом, најразлични настани, па дури и да плаќаат за ужини, користење услуги во перални и кафулиња во близина на универзитетот.

Софтверот беше презентиран неодамна и ќе биде бесплатен за користење. Во суштина, им дозволува на студентите да ги додадат нивните идентификации заедно со паричниците.

„На овој проект работевме во тајност веќе подолго време“ изјави претседателот Стјуард Бел и додаде дека: „Се работи за напредна технологија која ќе им дозволи на нашите студенти да имаат пристап до најразлични безбедносни услуги и работи за кои сакаат да платат.“

Ваквата олеснителна интеракција се очекува да стапи на сила од есен и тоа во три универзитети.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments