Sony откри дека имало уште едно пробивање, 25 мил. профили се украдени

„Нашата истрага за нелегалните влегувања во системите на Sony Online Entertainment откри дека хакерите можеби се здобиле со лични информации на корисниците на SOE системите. Ние ве советуваме дека вашите лични информации кои ни ги дадовте поврзани со SOE профилите можеби се украдени во сајбер-напад.“, вели Sony во блог пост.

Украдените информации биле имиња, адреси на живеење, имејл адреси, датум на раѓање, пол, телефонски бореви, кориснички имиња и лозинки. Украдените податоци од кредитните картички го содржеле бројот на сметка во банка, корисничкото име и адреса.

SEO е сега изгасен, а Sony ги извести корисниците најавувајќи дека ќе им даде до 30 дена дополнително време на претплатата.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Kristijan
Kristijan
10 years ago

не ми е јасно зошто пак сони

види ги сите огласи на kariera.it.mk