Со тестот на Google проверете дали можете да препознаете лажни и-мејлови

Avatar img-thumbnail img-circle

во Совети

Бројката на лажни и-мејлови е огромна, а измамите кои се пласираат во нив знаат да бидат исклучително софистицирани и со огромни последици.

Во случај да се прашувате до кој степен е развиена вашата перцепција за разликување измамнички од легитимни и-мејлови, би можеле да го проверите новиот онлајн квиз на Google.

За да го тестирате вашето изострено шесто сетило, потребно е првин да оставите име и и-мејл адреса кои, чисто да напоменеме, можат да бидат лажни. Потоа, ќе ви биде понуден еден и-мејл кој треба да го одбележите како легитимен или како лажен. Сите scam и-мејлови се засновани на вистински напади, како тој од 2016 година, кога хакери, работејќи со руската интелигенција, добија пристап до и-мејл акаунтот на менаџерот на Хилари Клинтон. Еден друг и-мејл го прикажува огромниот напад од 2017 година, направен врз корисниците на Google Drive. Во зависност од вашиот одбран одговор, ќе добиете објаснување зошто и-мејлот е вистински или лажен, како и совети за побезбеден престој на интернет.

Тестот е продукт на Google Jigsaw, чиј примарен фокус е како технологијата може да помогне да се решат социјални и политички проблеми околу светот. Менаџерот на Jigsaw, Јастин Хенк, објасни дека еден процент од сите и-мејлови се обиди за фишинг, што, според неговите анализи, е една од најчестите форми за сајбер напади.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

види ги сите огласи на kariera.it.mk