Со Teamlab до веб менаџирање на проекти

во Совети

TeamLab e веб базиран, нема потреба од претходни инсталации. При креирање на профил ќе добиете сопствена URL адреса преку која сите поканети членови/вработени ќе можат да се логираат на порталот или проектот.

Користењето е едноставно. Кликате на едно од полињата, пример полето за блог, внесувате наслов, внесувате текст и тагови, и го објавувате. Исто така лесно се објавуваат и вести, анкети и форум постови. За додавање на проекти постои посебeн дел каде по објавување на проектот може да доделувате задачи на членовите, да закачувате фајлови, да ја прегледувате историјата и да дискутирате. Интересно е што Teamlab има интегрирано и свој чет за лесна комуникација. Дополнително корисно за водачот на тимот е што има алатки за следење на последните активности на персонализираниот портал.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
4 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Filip
Filip
12 years ago

Го имам користено TeamLab исто и тој е open source. http://sourceforge.net/projects/teamlab/files/Tea

Ванчо Орданоски

Колку што гледам, и кај ова е слично. Имаш AMI, имаш изворен отворен изворен код…
И двете, всушност, изгледаат примамливо.

moondowner
moondowner
12 years ago

Го немам пробано TeamLab но некако ме асоцира на http://teambox.com/. Околу Teambox, може да се направи акаунт и да се користи, а може и да се превземе кодот и да се 'подигне' свој сервер бидејќи е проект со отворен код.

Viktr Ars
12 years ago
Reply to  moondowner

Па да, концептот е ист, веб споделување на информации меѓу мал тим, различен е интерфејсот и деталите. Сигурно има уште некој ваков веб сервис. Инаку и Teamlab читнав дека е со отворен код,