Skype потсети дека е конкурент на Zoom

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Веб

Zoom е нова и популарна платформа, но сите како помалку да заборавивме дека од поодамна постои конкуренција. Ова е уште поважно да се има предвид со оглед на тоа дека Zoom има куп безбедносни пропусти.

Microsoft неодамна потсети дека и тие имаат платформа за видео конференција. Не само што Skype е побезбедно решение туку на корисниците не им е потребна апликација и профил за да учествуваат во видео разговорите.

Функционалноста е достапна од декември, а иако не сте го користеле Skype одамна нема да имате проблем да го пронајдете „Meet Now“ копчето. Потоа може да одберете дали ќе додадете Skype корисници или ќе го споделите линкот со другите учесници во разговорот. Дури и ако немаат апликација корисниците можат да одат на веб-верзијата на Skype и од таму да креираат бесплатен повик.

Skype забележа пораст од 70 отсто во бројот на корисници, сега го користат над 40 милиони корисници дневно. Сепак ова е минијатурно во споредба со Zoom кој од 10 милиони корисници дневно во декември рипна на 200 милиони корисници во март.

И иако Skype испушти можност да се наметне во овој период сепак има простор да ги искористи пропустите со безбедност на Zoom и да покаже зошто во минатото беше најпопуларна платформа за текст разговор.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk