Сингапур ќе тестира автономни такси возила

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Додека остатокот на светот има проблеми со таксисти кои протестираат против возачите на Uber, Сингапур е неколку чекори подалеку и веќе најавува тестови за автономни такси возила. Стартапот Delphi Automotive е првата компанија која ќе работи со роботи-таксисти. „Голема чест ни е што ќе бидеме партнер со Singapore LTA на овие иновативни мобилни системи, кои ќе го стават Сингапур во првите редови за користење на автономни возила“, вели Кевин Кларк од Delphi.

Ова секако нема да ги израдува таксистите бидејќи предвидувањата се дека цената на превозот ќе падне од 2 долари за километар на 60 центи. Замената на таксистите со автономни возила ќе се случи релативно брзо. Засега возачите остануваат, но до 2019 година ќе започнат со нивно отстранување. Првата рута е долга околу 5,6 километри во бизнис центарот на градот. Пилот-проектот завршува во 2020 година, доколку проектот биде успешен може да се очекува и поширока примена по овој период.

„Започнуваме со мала контролна група, но очекуваме да продолжиме со зголемување. Почетниот пилот проект е мал, но наскоро ќе ја зголемиме флотата на 30, 40 или 50 возила и ќе продолжиме да се шириме“, вели заменик претседателот на Delphi Automotive Глен де Вос за BBC.

Истовремено со Delphi Automotive, на улиците на Сингапур свои возила ќе тестира и стартапот nuTonomy. Компанијата излезе од Massachusetts Institute of Technology и се надеваат дека до 2018 ќе имаат 10 електрични возила на улиците.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
4 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] на возила во Сингапур и Бостон. И Delphi Automotive и nuTonomy тестираат автономни такси возила во Сингапур. Заеднички, компаниите во целиот свет имаат и […]

trackback

[…] NuTonomy која започна со тестови на автономните возила во Сингапур, наскоро почнува со тестови и во САД. Тестовите се во […]

trackback

[…] покажуваат тестовите на Uber во Питсбург и тестовите на Delphi Automotive во Сингапур. Дополнително, ниту една приказна за […]

trackback

[…] Од неодамна Сингапур започна со тест такси услуга, која со автономни возила ќе превезува патници. Засега станува збор за мал број на возила и ограничен дел од градот, но доколку се покаже успешна во 2020 Сингапур ќе започне со„пензионирање“ на таксистите. […]

ит кариера

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

види ги сите огласи на kariera.it.mk