Сега сите може да твитаат во 280 карактери

Twitter ги крена ограничувањата и на своите корисници сега им овозможи да твитаат подолго. Новото ограничување од 280 карактери го објави Џек Дорси на микроблогот.

Промените доаѓаат по двомесечен тест период кој покажал дека подолгите твитови имаат повеќе интеракции од корисниците. Анализата на ограничените тестови вели дека долгите твитвои имаат повеќе ретвитови, допаѓања и коментари. Од микроблогот се надеваат дека сега корисниците не само што ќе твитаат подолго, туку ќе твитаат и повеќе.

Претходно Twitter го крена лимитот откако престана да ги брои имињата споменати во твитовите, прикачените гифови, сликите и видеата. Кога лимитот беше 140 карактери, 9% од корисниците го користеа до последна буква. По подигањето на лимитот, само 1% од твитовите стигаат до максималната граница, вели Ализа Розен од Twitter.

Тестовите покажаа дека иако можноста за долги твитови е присутна, корисниците ретко ја користат. Само 5% од споделените твитови биле подолги од 140 карактери.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments