Рускиот хакер Владимир Дринкман ја призна својата вмешаност во најголемиот компјутерски криминал

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Рускиот хакер Владимир Дринкман ја призна својата вмешаност во најголемиот компјутерски криминал досега. Г-дин Дринкман се изјасни за виновен за обвинението за заговор за неовластен пристап на заштитени компјутери и заговор за сајбер измама.

Обвинетите како Владимир Дринкман имаат вештини и склоност да пробијат во нашите компјутерски мрежи. Поради ова претставуваат закана за нашата економија, добросостојба, приватност и национална безбедност. Злосторствата за кои ја призна вината имаат реална цена, нашата привантост и нашите сметки

– вели Пол Фишман обвинител од Њуџерси.

Цел на овие сајбер напади се мети од целиот свет, а како последица украдени се над 160 милиони броеви на платежни картички, вели Business Insider. Нападите предизвикаа директна штета од стотици милиони долари, а цели на напад беа NASDAQ, 7-Eleven, JetBlue, Dow Jones и Euronet. Само во САД направена е штета од над 300 милиони долари на луѓе и компании.

Групата со помош на SQL injection напад успеа да дојде до податоците на повеќе коорпорации. Потоа со помош на имињата, лозинките, платежните картички и останати податоци за идентификација дојдоа до 160 милиони картички. По првиот напад, групата остава тројанец со кој добиваат пристап до мрежата. Според обвинителството групата ги прибирала податоците од нападнатите компании во тек на неколку месеци, а дел од компаниите биле цел на напад и над една година. Со помош на „sniffer“ групата ги собирала податоците кои понатаму ги префрлале на различни локации до нивната продажба.

Податоците заедно со броевите на кредитните картички групата ги продава на скриениот интернет и тоа 10 долари за американски, 50 за европски и 15 долари за канадски податоци за шпарови од корисник и број на картичка. Купувачите потоа самите си правеле лажни картички и ги празнеле сметките на жртвите.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk