Русин под закана за петгодишна затворска казна за играње Pokemon GO во црква

во Свет

Во Русија покемоните ве фаќаат вас! Русинот Руслан Соколовски, би можел да ги помине следните пет години во затвор. Причината за ова се снимките кои може да се користат како доказ дека ловел покемони во Црквата на Сите Светци во Екатеринбург.

Г. Соколовски мислел дека ловот на покемони во црква не е забрането. „Како може да е навредливо да влезете во црква со паметен телефон?“. Сепак, локалните власти го обвинуваат за поттикнување омраза и навредување на религиозните чувства, пренесува Guardian.

Портпаролот на Руската православна црква го обвини г. Соколовски дека користи исти методи како Charlie Hebdo. Градоначалникот на Екатеринбург, го нарече апсењето срам, додавајќи дека: не можете да уапсите некој само ако е идиот.

Поддржувачите на младиот „престапник“ се организираат за лов на покемони во црквите, за на овој начин да го изразат својот револт.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk