Русија наскоро би можела да прати роботи како екипаж во вселената

во Свет

Русија наскоро би можела да испрати роботи во вселената. Роботите нема да бидат дел од товарот кој ќе се движи кон Меѓународната вселенска станица, туку ќе бидат дел од екипаж.

Роботи FEDOR ќе летаат и ќе управуваат со леталото „Сојуз“ кон Меѓународната вселенска станица. Руската вселенска агенција веќе го одобри првиот план за оваа мисија, јави RIA.

„Ја разгледуваме можноста следната година да го испратиме леталото „Сојуз“ во вселената за да го тестираме Федор. Предлогот е да летаат еден и два роботи истовремено“.

Доколку се оствари планот, роботите ќе бидат испратени на тест летови во 2019 година.

Роботите FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research) доаѓаат со повеќе различи функционалности. Можат да возат, да прават склекови, да креваат товар и да пукаат, вели Engadget. Роботот беше во фокус на светската јавност со објавата дека тренира да пука со двете раце. По ова, вклучените во проектот ја демантираа веста дека прават терминатори.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk