Русија наскоро би можела да прати роботи како екипаж во вселената

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Русија наскоро би можела да испрати роботи во вселената. Роботите нема да бидат дел од товарот кој ќе се движи кон Меѓународната вселенска станица, туку ќе бидат дел од екипаж.

Роботи FEDOR ќе летаат и ќе управуваат со леталото „Сојуз“ кон Меѓународната вселенска станица. Руската вселенска агенција веќе го одобри првиот план за оваа мисија, јави RIA.

„Ја разгледуваме можноста следната година да го испратиме леталото „Сојуз“ во вселената за да го тестираме Федор. Предлогот е да летаат еден и два роботи истовремено“.

Доколку се оствари планот, роботите ќе бидат испратени на тест летови во 2019 година.

Роботите FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research) доаѓаат со повеќе различи функционалности. Можат да возат, да прават склекови, да креваат товар и да пукаат, вели Engadget. Роботот беше во фокус на светската јавност со објавата дека тренира да пука со двете раце. По ова, вклучените во проектот ја демантираа веста дека прават терминатори.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments