Роботите доаѓаат, роботи-убијци!

Најголемите иноватори и научници на полето на технологијата оваа година се гласни кога се во прашањето роботите и паметните машини. Голем број од нив како Илон Маск и Стивен Хокинг предупредуваат на опасностите од „паметни“ машини кој ќе можат самостојно да носат одлуки.Најверојоатно двата најстрашни роботи во моментов доаѓаат под покровителство на DARPA, а станува збор за ATLAS и ETCHER. Неодамна Motherboard имаше ексклузивна можност да ги посети тимовите кои ги развиваат двете машини.

„Мислете повеќе на C-3PO не T-1000. Тоа е попригодна референца за овие роботи“, вели Брајан Алтимер кој работи на ECHER кој е програмиран да извршува наредби со кои луѓето не сакаат да ги прават. Иако денешните роботи не се дел од воената машинерија, тешко е веројатно дека ова ќе потрае долг период уште повеќе ако имаме во предвид дека токму војската е најголем инвеститор во оваа технологии. Сепак токму Google со аквизицијата на Boston Dynamic ја прекинува можноста за продолжена соработка Армијата на САД.

Сепак најголемите иновации од роботика се презентирани токму на DARPA Robotic Challenge, за сега роботите не се проектирани да се користат на бојно поле, но се чини дека единствено е прашање на време.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Product Operations

Visualgest Skopje

PHP/LARAVEL Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk