Real or Fake e веб сајт каде заедницата одлучува дали вести за војната во Украина се вистинити или не

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб

Real or Fake е обид да се стави крај на лажните вести кои се поврзани со воениот конфликт помеѓу Русија и Украина.

При посета на веб сајтот, ќе наидете на твит во форма на текст, видео или слика – вест која привлекла внимание, но не се знае дали е вистинита или лажна. Сајтот дозволува вие самите да одлучите дали веста е точна, така што ќе кликнете на копчето Vote Real, или лажна, така што ќе кликнете на копчето Vote Fake. Со давање на вашиот глас имате и опција да оставите коментар и да објасните, аргументирано, зошто сте решиле така да гласате.

Паралелно со ова гледате колку гласови на останатите посетители ја оцениле веста како лажна, а колку ја оцениле како вистинита. Дополнително, можете да вметнете на сајтот вести на кои вие сте наишле, за да видите заедницата како би ги етикетирала нив.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk