Првиот 5G iPhone пристига во 2020 година

во feature, Вести

Првиот iPhone кој ќе доаѓа со поддршка за 5G мрежа ќе се појави за 2 години, велат извори за Fast Company.

Она што е непознато е која компанија ќе биде производител на 5G модемот. Apple има договор со Intel, но компанијата е незадоволна од перформансите на чипот. Најголемиот проблем е со прегревањето кое го прави 8060 чипот.

Добра вест за Apple е дека Intel работи и на следната генерација на модем 8061. Лоша вест е дека нема гаранција дека чипот ќе биде подготвен за првиот 5G iPhone.

Apple можеби би размислил и за договор со Qualcomm, но двете компании се во лоши односи, поради скорешните тужби. Тука е и проблемот кој и Qualcomm го има со модемот кој има проблем со загревање кај дел од производителите кои тестираат.

Загревањето е и товар на батеријата, бидејќи енергијата не е искористена.

Причината за загревање е спектарот на кој зрачат антените. Загревањето е толкав проблем што се чувствува и на надворешноста на телефонот.

Apple е во преговори и со MediaTek, што е прилично далечен план Б, вели изворот на Fast Company.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk