Проширената реалност речиси и да не постои, а Facebook веќе тестира реклами

Секако никого не треба да изненади дека Facebook сака да заработи од проширената реалност. Компанијата има значителни инвестиции во развојот на проширената реалност и тоа не само во апликации и софтвер. Facebook преку Oculus има и значителни инвестиции во хардверот.

За почеток рекламите ќе бидат достапни за помала група брендови. Дел од можностите секако ќе бидат вметнување на аватарите во рекламите, или пробување на некои производи во проширената реалност.

Ова веќе беше достапно во Messenger, но сега е достапно и директно во фидот, јави TechCrunch. Рекламата која ја видовме овозможува прикажување на очила на ликот на купувачот и тоа со едноставна промена и различни бои на стаклата.

Сепак изгледа дека заработката од реклами од проширената реалност е далеку. Главна причина е што технологијата е на зачеток и сè уште нема доволно корисници, а Facebook веќе ја оптоварува со здодевни содржини.

Рекламите во проширената реалност може да се позабавни од останатите платформи, но секако не се посакувана содржина.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Marketing Strategist

Matrix IT Global Services Macedonia

Product Operations

види ги сите огласи на kariera.it.mk