Претставен е Microsoft Surface 3, таблет што може да го замени лаптопот

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Microsoft најави нова верзија на Surface 3 тaблет компјутерот, која ќе доаѓа со Intel Atom процесор, што овозможува цената на таблет компјутерот да биде значително пониска од Pro верзијата. Surface 3 со Atom процесор ќе чини „само“ 500 долари.

Таблет компјутерот доаѓа со Intel Atom x7 (Cherry Trail) процесор; 2 GB RAM меморија, 64GB слободен простор. Surface 3 има 10.8-инчен дисплеј со 1920х1080 резолуција; две камери 8МР и 3.5МР; USB 3.0, Mini DisplayPort, microSD и Micro USB порта за напојување. Цената на уредот е без тастатурата која не доаѓа вклучена со таблетот. Surface 3 ќе доаѓа и со „пенкало“ кое доаѓа со уредот, но може и да се докупи доколку не ви се допаѓа бојата. Тастатурата е достапна за 130 долари и тоа повторно во повеќе бои.

Surface 3 ќе биде достапен во мај, а поевтината верзија ќе биде добредојдена за корисниците, иако доколку на основната цена се додадат и 130 долари за тастатура, 630 долари колку што би чинел уредот и не се премногу достапни за најголем дел од корисниците.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments