Препораките го направија своето, Google не може да постигне со порачките на Pixel

Avatar img-thumbnail img-circle

во Мобилни, Свет

Дали поради недостатокот на вистински „flagship“, Android-телефон; дали поради ужасниот старт на Galaxy Note 7 или бидејќи станува збор за одличен телефон; Google не може да постигне со испораките на Pixel уредите.

Изгледа дека порачките на првите телефони од компанијата ги надминаа и најоптимистичките надежи на Google. Компаниjaта доцни со дел од испораките, а проблемот е толкав што Google се одлучи да им понуди „обесштетување“ на корисниците. Google на сите на кои ќе им доцни телефонот ќе им даде кредит од 50 долари кој може да го користат во Google Play.

Image: TechCrunch

Една од причините за побарувачката на телефонот е приемот од медиумите, кој го прогласија Pixel за најдобар телефон. Пораките од Google најпрво се појавија на социјалните мрежи и форумите, Google+ и Reddit.

„Воодушевени сме од возбудата предизвикана од Pixel уредите. Искрено нарачките ги надминаа нашите очекувања. Работиме на испораки нови телефони што е можно побрзо.“, вели портпарол на Google, за TechCrunch.

Во моментов нема ниту еден уред кој е на располагање во Google Store. Засега компанијата не излегува со бројка на продадени уреди, а ова ќе биде навистина интересна информација.

 

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments