Прелистувачот Opera со интегрирана заштита од скриптите кои копаат криптовалути

Image courtesy of Opera

Можеби се подзаборавени, но во Opera продолжуваат да го подобруваат својот прелистувач. Новитет е надградбата на интегрираниот „ad blocker“ кој сега не ги пропушта скриптите кои го користат процесорот на корисникот за копање крипто-валути.

Надградбата е достaпна со верзијата 50 на Opera. Антивирусите и дополнителен „ad block“ и досега функционираа како заштита. Екстензии како MinerBlocker овозможуваат дополнителна заштита. Токму една од овие екстензии, NoCoin, е интегрирана во Opera.

NoCoin може да го пронајдете и активирате во Settings > Basic > Block ads > Recommended.

Интегрирана заштита на Opera ќе ги спречи скриптите да го користат процесорот на корисникот. Со самото тоа, не само што ќе ги подобрат перформансите на овие страници, туку и ќе гo заштитат компјутерот. Дел од овие скрипти максимално го оптоваруваат процесорот, што придонесува во неговото прегревање.

Според креаторите на Opera, над 1 милијарда интернет корисници некогаш биле жртва на овие скрипти.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk