Поправката на скршен екран за iPhone 10 чини повеќе од цената за други телефони

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Мобилни

Купувачите на новиот iPhone X ќе треба да бидат супер внимателни со новиот телефони. Секој сериозен проблем и промената на екранот на iPhone X ќе ги чини корисниците 280 долари. Остатокот на поправки кои може да го затекнат корисникот на телефонот, може да достигнат до 550 долари, јави Ars Technica.

За споредба, замената на екранот на iPhone 8 чини „само“ 170 долари. Поправките на новите iPhone 8 и iPhone 8 Plus ќе ги чини корисниците 350, односно 400 долари. Сервисирањето на iPhone ни досега не беше евтино, но со новиот уред, сервисот достига нови граници.

Високите цени на сервисот најверојатно ќе заинтересираат поголем дел од корисниците за AppleCare+ пакетот. Вообичаено овие сервиси се исплатат единствено во случаи кои не се посакувани. Кога телефонот е здрав или со мал број сервиси, корисникот ќе плати повеќе отколку цената на еден сервис.  Пример, дури и две промени на екранот нема да ја покријат претплатата за сервис на телефонот.

Новиот телефон започнува со испорака за 5-6 недели, но првата серија нема да има доволно уреди да го покријат интересот. Поради ова, еден дел од корисниците се подготвени да плаќаат значително повисока цена за да го добијат телефонот од купувачите кои имале повеќе среќа и се повисоко на листата купувачи.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk