Покрај негодувањата на Apple Европа побара универзален полнач

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, ИТ.ЕУ

Apple неодамна остро се спротивстави на европските барања за универзален стандард за полначите за телефон. Компанијата се закани дека ова ќе значи поголемо загадување и намалување на иновативноста, но ова не ги поколеба Европјаните.

Европската Унија побара стандардизација за сите полначи на територијата на Европа. Претставниците во Европскиот парламент гласаа 580 гласа за и 40 гласа против. Ова треба да обезбеди не само поголема „удобност“ со уредите туку и можност за помал електронски отпад. Купувачите едноставно ќе можат да не купат полнач и да го користат стариот, пишува Reuters.

Кога се во прашање производителите на Android уреди тука речиси и да нема преголеми отстапувања. Најголем дел од полначите се исти, иако не сите телефони се со новиот USB-C стандард.

Покрај жичаните полначи Европа побара да се преземат мери и безжичните полначи да можат да се користат со повеќе уреди.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Product Operations

Matrix IT Global Services Macedonia

Marketing Strategist

види ги сите огласи на kariera.it.mk