Подкаст: Skills that pay the bills – Како преку претприемништво да се задржат младите во Македонија

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Skills that pay the bills е подкаст на Радио МОФ. Подкастот, разработува теми како претприемништво, младински вештини, самовработување, иновативност, маркетинг, состојба со родовиот јаз во приватниот сектор и слично. IT.mk не учествува во креирањето на содржината, но веруваме дека овие теми се важни и треба да ги споделиме со читателите.


Фокусот во овој подкаст е како да се задржат младите во државата преку развој на претприемништвото и стартап заедницата. Дали приватниот сектор и фондовите имаат интерес да инвестираат во младите? Дали се потребни повеќе и подобри нови идеи? Одговорите на овие прашања може да ги дознаете доколку го ислушате подкастот.

Гости се: Филип Димитровски, Филип Макрадули и Дарко Тодоровски развивачи на Anita AI и победници на Startup Weekend хакатонот; Елена Фиданоска и стартапот Macedonian Honey, чија цел е да ги спаси пчелите од климатското затоплување, и Горан Стојановски и неговиот софтвер ASAP што им помага на компании да носат критични одлуки во милисекунди.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments