PlayStation 3 доби 10-дневна забрана за продажба во Европа

во Свет

Според LG, Sony прекршува неколку патенти за електронски уреди и патенти во врска со Blu-ray технологијата. Двата гиганта се вмешани во меѓусебни тужби за прекршување на патенти, каде и Sony бара да забрана за увоз на LG паметни телефони во САД.

Јапонската Sony неделно испорачува по 100.000 гејминг конзоли, и најверојатно ќе го искористи правото преку суд да се обиде да ја тргне забраната, додека LG може да поднесе барање да се продолжи забраната за увоз на продуктот.

Доколку се пресуди дека LG или Sony ги прекршиле патентите тогаш ќе мора да се компензира за секој продаден уред, резултирајќи во компензација од стотици милиони евра.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk