Платени Android апликации ќе се продаваат во уште 20 земји, но не и во Македонија

во Мобилни, Свет

Ова значи дека развивачите на апликации од земјите на листата ќе можат да продаваат апликации во сега вкупно 29 земји. Од друга страна корисниците од тие 29 + додатни 19 земји ќе можат да купуваат апликации кои се регистрирани за продажба со сите земји или со матичната земја. Пример, Bank of America апликацијата е само за американските корисници.

Македонија не е на листата, што значи дека македонските развивачи и корисници се уште немаат пристап до платените Android апликации. Сега за сега останува најавaтa на Google дека ќе се трудат во наредните месеци да го донесат Android пазарот и во други земји, можеби и во Македонија.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk