PayPal потврди, доаѓа во Македонија

Конечно! PayPal на својот блог објави дека доаѓа на уште 10 нови пазари, меѓу кои и Македонија, Камерун, Белорусија, Монако, Црна Гора, Нигеријa и Парагвај. Финансискиот сервис сега е достапен за безбедна трговија со едно копче на вкупно 200 пазари во светот.

Македонците ќе имаат пристап до сајтот за глобална трговија, но во првата година ќе можат да го користат само за купување од онлајн продавници кои го поддржуваат PayPal. За жал, локалното плаќање и префрлување на пари нема да биде дозволено.

Зошто дури сега? Според PayPal, потребно е време за да се подготват да влезат на нови пазари бидејќи „ние си го сфаќаме менаџирањето на туѓи пари многу сериозно“. Но, тие исто така веруваат на побарувачката „за побезбеден начин на купување на глобалната онлајн револуција“.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
7 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Igor
Igor
8 years ago

Paypal решил да ја избрише Македонија од листата на неподдржани земји, и тоа кај нас се претставува како “Пејпал ВЛЕГУВА во Македонија”?!

Вашиот наслов намерно лажно ги наведува читателите дека Paypal ќе започне со некакви активности (отварање канцеларија, фирма, развој, итн итд) во Македонија.

И доста веќе со муабетот за “позитивни вести”.

Александар
Александар
8 years ago
Reply to  Igor

А што треба друго да направи PayPal освен да се отвори за македонските граѓани? Да отвори 500 работни места? Не знам што сакаш да кажиш…

Igor
Igor
8 years ago

Сакам да кажам тоа што го кажав:

Дека насловот на веста е "лажнонаведувачки".

Александар
Александар
8 years ago
Reply to  Igor

Доаѓање на онлајн услуга може да биде само фигуративно.

Јоцо
Јоцо
8 years ago

Да најави, точно е, ќе го пуштат во пролетта 2017 !

Анон
Анон
8 years ago
Reply to  Јоцо

Пробај да се регистираш, веќе функционира. Отворив акаунт.

Име
Име
8 years ago
Reply to  Анон

Е зошто лажиш бе..? Ајде објасни како се регистрира кога Македонија сеуште ја нема на листата и према официјални информации објавени на нивната страна зачленувањето ќе е возможно од наредниот четврток. Се некој сака да се прави паметен..