Надополнето: PayPal (можеби) ќе дојде во Косово и Македонија во 2014-та

во Веб, ИТ.МК

<Надополнето: 11.06.2013>  Се чини дека информацијата дека PayPal ќе дојде во Косово и Македонија е неофицијална. Официјално финансискиот сервис ќе дојде во Македонија, , според изјавите на МИОА, но не се знае кога. Михаил Стевчев од македонскиот стартап TweetsPie кои се на Webit во Истанбул ги контактираше преставниците на PayPal, кои се исто на конференцијата, за да ја потврди информацијата на Digjitale. Турските преставници негираа дека тоа е официјална изјава од сервисот.

</надополнување>
Косовскиот ИТ блог Digjitale.com пишува дека PayPal ќе дојде во Косово и Mакедонија во некој период од 2014-та година. Оваа информација доаѓа од неименувани извори од PayPal кои се на Webit Congress 2013 што во моментов се оддржува во Истанбул.

Го контактиравме македонското Министерство за информатичко општество и администрација кои не можеа да ја потврдат информацијата на блогот, иако го повторија долгогодишниот став дека одлуката за доаѓање во земјата, која е подготвена за сервисот, е само на PayPal, и дека се очекува наскоро. PayPal од април е достапен и во Србија, како и во соседните Бугарија, Албанија и Хрватска.

Преставниците за продажба во турскиот пазар на PayPal за Челик Нимани, уредникот на Digjitale, велат дека причината зошто сервисот не е во овие земји се недоволните ресурси кои се трошеле на поголемите пазари во Турција, Русија и другите земји. Но, се чини дека преставниците не се сигурни дека одлуката да се доведе сервисот во Косово и Македонија е официјална одлука, туку „е ставена на масaта за 2014-та“. Можна причина за одоговлекување на PayPal е и малата е-трговија во Македонија, како што неодамна изјави ИТ министерот Иво Ивановски.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
14 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] и со помош на заедницата активно ја следевме македонската Paypal сага. И во текот на овие години се обидувавме да го задржиме […]

Nikola
Nikola
10 years ago

Koja bre mala e trgovija, koi domashni zakoni, nema vrska!
Toa shto ne doagja paypal vo Makedonija e samo nekakva politika i nishto drugo.
Poglednete samo vo koi drzavi go ima peypal i ke vi stane jasno https://www.paypal.com/webapps/mpp/country-worldw….
Kako moze drzavi kako burkina faso, mongolia, kiribati, tuvaliu… i red drugi, ne se ni drzavi nitu na karta mozes da gi najdes, neka ne jadat *anja!

alekgev
alekgev
10 years ago

Year 2020… Hollywood box office top trilogy… The untold story of: PayPal odyssey to Macedonia!

p1ner0
p1ner0
10 years ago

katastrofa nevidena, za ova vo nekoja evropska zemja se pravi bunt so nedeli. Eve kolku sme "jaki"… hahah ajmo bugarski pasoshi

Gorco
Gorco
10 years ago
Reply to  p1ner0

офф топик се разбира, али мора да те прашам:

дај пример на земја со слична ситуација каде се прави бунт со недели..

p1ner0
p1ner0
10 years ago
Reply to  Gorco

pr. vo Bugarija imaat poeftina struja od nas, se samozapalija dvajca pred parlament :D

Gorco
Gorco
10 years ago
Reply to  p1ner0

користење на пејпал VS користење на струја…. не оди споредбата.

ДедоМраз
ДедоМраз
10 years ago

О не, пејпал повторно доаѓа…

зоки
зоки
10 years ago

О да, Дедо Мраз коментира пред нова година!! : )

Dimitar
Dimitar
10 years ago

Postojat mnogu drzavi koi imaat poslaba ekonomija od Makedonija, a imaat Paypal. Za nekoi od tie drzavi prvpat slusame (primer: Wallis and Futuna Islands, Turks and Caicos Islands, St. Lucia…).

Marko
Marko
10 years ago

Ne lupajte gluposti, paypal nema da dojde vo Makedonija vo dogledno vreme, se dodeka ne se prilagodat domasnite zakoni za elektronska trgovija so stranstvo na na uslovite na paypal. Neka odgovori ministerot koi uslovi gi ima paypal.

Gorco
Gorco
10 years ago
Reply to  Marko

Тоа и јас го мислев до пред некое време, се до моментот кога го споредив нашето законодавство за девизно работење и електронска трговија, со истото на Босна. Непостои суштинска разлика.

Надоврзи го на тоа и царината на секоја пратка со вредност поголема од 45 евра, сума во која е вклучена и поштарината, за мене е јасно кој е кочничар!

нико
нико
10 years ago
Reply to  Gorco

Не се сложувам, според твојата логика во корист на владата би било да дојде пејпал кај нас, би се зголемиле е трговијата а со тоа и повеке пари ке соберат од царината.

Petar
Petar
10 years ago

Kako pa da ne :D