Овие девет хакери се „Мајстори на измамата“

Џонатан Џејмс, Кевин Митник и Владимир Левин се дел од хакерите кои најдоа место на инфографикот Masters of Deception. Листата е правена според материјалната штета која ја предизвикале нападите, но и според софистицираност на нападот. Најголем дел од нападите се мотивирани едноставно поради предизвикот, дел се финансиски мотивирани, а некои само сакаа да ја согледаат големината на Интернетот. Има и такви кои бараа докази за посети на вонземјани. Омилени цели на напаѓачите се NASA, FBI, Владата на САД, банки, било кои сајт од кои може да се соберат податоци за кредитни картички, па дури и 10 отсто од целиот Интернет. Што се однесува до предизвиканата штета, се движи од 41.000 долари, па се до 1,2 милијарди долари.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

АЛОЗИС КОМУНИКЕЈШНС Д.О.О.Рим, Р.Италија - Подружница Скопје Р.Македонија

Senior Full Stack Java Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk