Ова се сите роботи oд армијата на Google

во Свет

Со неодамнената аквизиција на DeepMind Technologies се чини дека Google започнува да го комплетира одделот за роботика во Google X лабораторијата. Иако засега е непознато точно која ќе биде функцијата на DeepMind дел од шпекулациите веќе се во насока дека последната аквизиција ќе биде задолжена за „мозокот“ на Google роботите. Претходно во Google X тимот се приклучија Schaft Inc, Boston Dynamics, Industrial Perception, Redwood Robotics, Meka Robotics, Holomini и Bot & Dolly. Најголем дел од овие компании изработуваат роботи, но дел од нив работат на сегменти, односно делови кој се инсталираат во роботите.

Holomini е компанија која изработува тркала кои можат да се движат во било која насока, па ако DeepMind e главата тогаш Холомини секако ќе бидат нозете во овој проект на Google. Redwood Robotics пак е целосно посветена на креирање на совршени роботски раце, креаторот на стартапот Арон Едсингер вели дека за рацете за роботи сака да го направи она што Apple го направи за комјутерите. Bot & Dolly всушност изработуваат автоматизација во опремата за снимање на филм или специјални ефекти. Нивните роботи и автомати се пред се супер прецизни и се одликуваат со широк спектар на движења.

Meka Robotics пред приклучувањето на Google X работеше на робот кој во иднина треба да работи рамо до рамо со луѓето. Компанијата е толку посветена што нивниот робот M1 Mobile Manipulator може да покажува емоции преку гримасите кои ги прави.

[youtube]8oU92Tt-yG0[/youtube]

Industrial Perception всушност го работи она што многумина го претпоставуваа кога стануваше збор за првите анализи „што Google планира да направи“. Станува збор за автомати кои имаа 3Д-вид, а можат да се користат на пример во магацини или производство, но и за растоварање и товарење или преместување на предмети кога е тоа потребно.

[youtube]Plo7SH9aBgg[/youtube]

Boston Dynamics работеше на огромен број на роботи и пред аквизицијата од Google. Дел од роботите кои веќе се излезени се Atlas, Cheetah, WIldCat и Big Dog. Компанијата е креатор на најбзиот робот кој се движи со брзина околу 45 km/h.

[youtube]SD6Okylclb8[/youtube]

[youtube]wE3fmFTtP9g[/youtube]

Конечно не смеме да ги заборавиме Shaft Inc, компанија која го произведе роботот кој ја разнесе конкуренцијата на DARPA Robotic Challenge Trial. Првичната идеја е да се креираат роботи кои ќе дејствуваат во случај на катастрофа, но по спојувањето со останатите компании во Google X, кој би можел да претпостави што ќе биде нивната нова креација.

[youtube]diaZFIUBMBQ[/youtube]

Доколку на ова се додадат Google пребарувањето, гласовниот асистент на Google и гласовното пребарување се чини дека тимот е на добар пат да го креира Skynet и армијата роботи.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Трајко Петко
Трајко Петко
8 years ago

„…..тимот е на добар пат да го креира Skynet и армијата роботи.“….
ОУУУУ, ШИТ!

Joel Barish
8 years ago

ne se za djabe praveni filmovite……….

види ги сите огласи на kariera.it.mk