Основачот на PayPal, Питер Тиел, смета дека bitcoin е она што PayPal требаше да биде

Питер Тиел има стотици милиони долари во bitcoin. Инвестицискиот фонд Founders Fund, купил биткоини во вредност помеѓу 15 и 20 милиони долари. Сега цената на овие крипто-валути се проценува на стотици милиони долари, пренесе Wall Street Journal (потребна е претплата).

Проценката е дека биткоин делот за инвестиции на фондот е најголем од 1.3 милијарди „тешкиот“ фонд.

Сепак, иако ова е одлична инвестиција, г. Тиел има и поголема мотивација за собирањето на биткоини. Тој на крипто-валутата гледа како на остварување на сонот на PayPal. Амбицијата на сервисот беше да стане нова светска валута. PayPal оригинално имал слични желби и замисли како и децентрализираните валути.

„PayPal им овозможува на жителите од целиот свет подиректна контрола отколку што имале претходно. Речиси е невозможно корумпирани влади да ги украдат парите на луѓето, бидејќи можат да ги заменат во долари, фунти или јени, истовремено менувајќи ја локалната безвредна валута за нешто повредно“, потсетува Quartz.

Токму ветувањето дека биткоин ќе успее во она што не успеа да го направи PayPal, е едно од најголемите предности. Иако се чини дека и самиот г. Тиел не смета дека биткоин може да стане платежно средство, но би можел да стане дигитална форма на злато.

Интересно е што самата објава за инвестирањето на г. Тиел во биткоин придонесе за раст на криптовалутата од над 13%.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Robert Mileski
Robert Mileski
6 years ago

Не бе драг Тиел, ти си еден обичен лажов, ништо повеќе од тоа. Пејпел е сервис за богатите, инкорпорирани држави. Сиромашните, како Македонија, и денес немаат пристап до сервисот. Криптовалутите се насочени токму онаму каде што Пејпел никогаш не сакаше да ризикува да влезе, лажову. Сакаш доказ? Па Македонец може во моментов да тргува со која било криптовалута, може дури и дома му да си направи компјутер како нод на мрежата. Со пејпел истиот тој Македонец може само да се слика, лажову.

ит кариера

Data Masters

Data Engineer

Digilink Konsalting

Java Script Developer

Matrix IT Global Services Macedonia

Marketing Strategist

види ги сите огласи на kariera.it.mk