Оracle го купи ATG за милијарда, целта е мобилен бизнис

Avatar img-thumbnail img-circle

во Софтвер

Според GigaOm, целта на аквизицијата е да се овозможи е-трговија преку мобилен бидејќи мобилното користење е следната револуција и за потрошувачите и за компаниите.

„Клучен дел во ATG понудата е нивната можност да допрат корисници преку повеќе канали: онлајн, во продавница и мобилна платформа. Catalyst програмата на ATG, стартувана минатата година, е наменета да им помага на компаниите, како пример Tommy Hilfiger, да лесно креираат мобилни апликации за трговија. Програмата вклучува и ATG Mobile за iPhone апликации, која е од неодамна придружувана со Android верзијата. Според ATG истражувањето минатата година, три-четвртини од корисниците користат два или повеќе канали за истражување и извршување трансакции.“ пишува GigaOm.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Melon, part of Kin+Carta

DevOps Engineer

QtWinSoft

C++ Developer

Melon, part of Kin+Carta

iOS Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk