Oppo N1 e првиот CyanogenMod телефон кој доби официјално одобрување од Google

во Мобилни, Хардвер

Oppo N1 е првиот паметен телефон кој официјално ќе се испорачува со CyanogenMod, алтернативна Android верзија која дозволува поголема персонализација. Cyanogen Inc. доби одобрување од Google, oткако ги помина тестовите за компатибилност, што значи дека Oppo N1 го има првиот CyanogenMod уред со официјален пристап до Google Play Store, и легитимно користење на апликации од Google.

5,9-инчниот телефон ќе се појави во продажба од 24-ти декември по цена од 450 евра за стандарден модел од 16 GB. Покрај оперативен систем кој е отворен за поголема персонализација, Oppo N1 има и ротирачка камера од 13 мегапиксели, 1.7 GHz процесор, 2 GB RAM и Adreno 320 GPU.

[youtube]57-eYE6kOQQ[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments