Oколу 300.000 дронови за лична употреба се регистрирани за еден месец во САД

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Речиси 300.000 беспилотни летала се регистрирани во САД, и тоа само во првиот месец откако беше донесен закон кој предвидува задолжителна регистрација на дроновите и нивните сопственици, јави Федералната агенција за авијација. „Драго ми е што јавноста одговори на нашиот повик за регистрација. Националниот систем за воздухопловство е фантастичен ресурс и сите вклучувајќи ги и корисниците на беспилотни летала треба да го чуваат безбеден“, вели Ентони Фокс, Секретар за транспорт.

Регистрацијата важи за сопствениците на речиси сите беспилотни летала од оние кои тежат 250 грама па сѐ до оние кои тежат 25 килограми, а важи три години од добивање на дозволата. Задолжителна е за сите кои сакаат да летаат со беспилотните летала, но и за оние кои ги користеле истите пред 21 декември. Во моментов своите летала онлајн ги пријавуваат единствено хобистите, а развивачите на летала, иноваторите, како комерцијалните компании, ќе можат да ги пријават од 21 март. Единствена поволност за пријавување во првиот месец е што пријавените ќе ја добијат назад таксата која ја имаат уплатено. Но најверојатно желбата за заштеда на пет долари колку што изнесува оваа такса не е главната причина за брзото регистрирање. Апликациите се прават онлајн и се едноставни, а од корисникот не се бараат премногу податоци.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments