Мicrosoft ја купи популарната тастатура на SwiftKey за 250 милиони долари

во Мобилни, Свет

Microsoft е новиот сопственик на британскиот стартап SwiftKey, автор на една од најпопуларните тастатури за паметни телефони и таблет компјутери. Апликацијата е користи на 300 милиони iOS и Android уреди што ја прави една од најпопуларните тастатури.

Но, иако SwiftKey е познат по тастатурата, Microsoft сепак е позаинтересиран за вештачката интелигенција која помага при предвидувањето на зборовите. „Технологијата за предвидување на зборови на SwiftKey е во согласност со напорите и амбицијата на Microsoft за создавање на интелигентни системи кои повеќе работат за корисникот“, вели Хари Шум од Microsoft, додавајќи дека и iOS и Android апликациите ќе останат во развој.

Цената која Microsoft ја плати во оваа аквизиција е 250 милиони долари. Ова е втора компанија која излегува од Универзитетот Оксворд која чини стотици милиони долари, по аквизицијата на DeepMind во Google за околу 580 милиони долари. Освен по тастатурата за паметни телефони, SwiftKey е познат и по софтверот кој го изработија за Стивен Хокинг.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] платформи. Од неодамна Microsoft е сопственик и на SwiftKey, која е помеѓу најпопуларните тастатури за Android, а […]