Од Mакедонец гугла „oskari, hanilend, medena zemja, atidze, oscars“ до тренд на Google

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Вести, ИТ.МК, Свет

Без разлика дали сте го гледале Honeyland или не, дали ви се допаѓа или пак не е во “ваш стил”, сите мора да признаеме дека номинациите за Оскар на документарецот за животот на Атиџе Муратова, пчеларка во селото Бекирлија, донесе нова енергија, надеж и љубопитност кај целата популација за тоа дали македонски филм конечно ќе добие Оскар.

Потврда за љубопитноста ја дава Google, преку нивната платформа Google Trends – официјална алатка на Google која анализира популарни пребарувања на Google.com и ги сегментира по гео-локација и јазик. Потврдата дојде во твит во кој Google истакна дека “Северна Македонија, домот на номинираниот филм за Oscar – Honeyland, е број 1 местото на светот кое моментално пребарува теми за наградите.”

Доделувањето на Оскарите по 92-ри пат се одржува на 10 февруари. Honeyland е само втор македонски филм номиниран за Оскар. Претходно ова му успеа на Пред дождот на Милчо Манчевски. Во техничките категории традиционално добро котираат филмови на кои работат FX3X и Vertigo, две компании за специјални ефекти од Скопје.

Документарецот кој светската премиера ја оствари на престижниот Sundance Film Festival во 2019, на кој и освои три награди, е режиран од страна на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов а продуциран од Атанас Георгиев. Одличната кинематографијата е на Фејми Даут и Самир Љума.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments