Nvidia наскоро ќе претстави картичка за копање крипто валути?

Nvidia наскоро би можела да му се приклучи на AMD и да издаде графичка картичка која ќе се користи за копање крипто валути. AMD има вакви специјализирани модели од поодамна, и поради тоа доминира на овој сегмент од пазарот. Новата Inno3D P102-100 ќе биде наменета за копање на криптовалути, јави ExtremeTech.

Според спецификациите, секако доколку се точни, картичката ќе биде блиску до GTX 1080 Ti, иако малку послаба. Со оглед на тоа дека ќе биде оптимизирана, резултатите за копање криптовалути најверојатно ќе бидат подобри. Еве ги хардверските спецификации:

  • CUDA јадра: 3200
  • Работна фреквенција: 1582 MHz
  • Фреквенција на меморија: 11 Gbps
  • Меморија: 5 GBВид на меморија: GDDR5X
  • Мемориски интерфејс: 320-бита
  • Мемориски опсег: 400 GB/s
  • Bus Support: PCIe Gen1 x4
  • Димензии: 21.5 cm должина, 12.5 cm висина, дуал-слот
  • Max TDP: 250 W
  • Конекција со напојување: 2x 8-pin PCI-E

Секако новата графичка картичка од Nvidia, доколку навистина постои ќе го релаксира пазарот на гејминг картички кои во последно време не е лесно да се пронајдат. Дури и кога се достапни поради зголемената побарувачка  цените се превисоки.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments